KONUT

5.Levent - İstanbul

5.Levent - İstanbul
Proje Detayı

İstanbul için yeni ve modern bir semt olarak planlanan 5 Levent, KİPTAŞ öncülüğünde geliştirilen kentsel dönüşüm arazisi üzerine, kat karşılığı yapılan anlaşma kapsamında Torunlar GYO tarafından hayata geçirilmiştir. Büyüklüğü, mimarisi, yeşil ve sosyal alanlarıyla İstanbul için örnek bir semt ve kentsel dönüşüm projesi oan 5 Levent’te, hak sahiplerine 200 konut, 617 Kiptaş lojmanı, 400 sosyal konut ve Torunlar GYO tarafından satışa sunulan 2100 dairenin yanı sıra Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, 2 okul ve 2 adet cami ile ticari alanlar hayata geçirilmiştir.

Modern yaşam merkezi olarak sembolleşen Levent’lerin tarihsel misyonunu üstlenen 5 Levent, İstanbulluların özlemini duyduğu yeni ve modern bir semt olarak bulunduğu bölgeye adını veren bir proje olmuştur.

Büyükdere Caddesi ve Maslak gibi İstanbul’un önemli iş ve yaşam merkezlerine sadece 7 km mesafede bulunmaktadır. 5 Levent, mevcut ve planlamakta olan büyük toplu ulaşım projelerinin ve metro hatlarının kesişim noktasında yeni bir kavşak noktası olarak dikkat çekmektedir. İstanbul Havalimanı bağlantı yolunun başlangıcında yer alan 5 Levent bu eşsiz konumu ve zengin ulaşım imkânları ile ön plana çıkmaktadır.

Lokasyonu ve konsepti ile "daha iyi bir yaşam” vaadi sunan 5 Levent'te geniş sosyal alanlar kapsamında araç ve yaya yollarının yanı sıra koşu parkurları, bisiklet yolu, süs havuzu ve göletler; dinlenme alanları, festival meydanı, amfi tiyatro, basketbol, futbol sahası ve tenis kortları yer almaktadır. Çocukların açık havada güvenle oynayabilmeleri için çim aktivite alanı, çocuk oyun alanları ve macera temalı park alanı tasarlanmıştır.

200 farklı türde 2000'den fazla ağacın yer aldığı projede; lavanta ve meyve bahçeleri, mevsimlik çiçeklerin yetiştirildiği sera, yasemin arkatlı yollar ve endemik bitkilerin yer alacağı piknik alanları doğa ile iç içe bir yaşamı deneyimletmek üzere kurgulanmıştır. Cadde konseptindeki 5 Levent Çarşı ile semt sakinleri tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Proje engellilerin tüm sosyal donatılardan maksimum derecede yararlanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

İstanbul’un en çok tercih edilen yaşam projesi 5 Levent Sing of the City Awards yarışmasında mimari kategoride “ Yılın En İyi Dönüşüm Projesi” olarak seçilmiştir. 1+1 ila 4+1 arasında değişen 50 farklı daire tipinin yer aldığı projede 2018 yılında yaşam başlamıştır.

Fotoğraflar