7
Mart 2024
TORUNLAR GYO 3 YIL İÇİNDE 8.3 MİLYAR TL YATIRIM YAPARAK PORTFÖYÜNDEKİ PROJELERİ TAMAMLAMAYI HEDEFLİYOR
DUYURULAR

TORUNLAR GYO 3 YIL İÇİNDE 8.3 MİLYAR TL YATIRIM YAPARAK PORTFÖYÜNDEKİ PROJELERİ TAMAMLAMAYI HEDEFLİYOR

2023 yılını 82.7 milyar TL portföy büyüklüğü ile kapatan Torunlar GYO 3 yıl içinde 8.3 Milyar TL yatırım yaparak portföyünde yer alan tüm projeleri tamamlamayı hedefliyor. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun: “Borcumuzu sıfırladığımız bir yılı geride bıraktık. 2026 yılı sonuna kadar portföyümüzdeki projeleri tamamlayarak 51.9 milyar TL’ye ulaşacak güçlü bir satış büyümesi ve 18.1 Milyar TL kira geliri elde etmeyi planlıyoruz” dedi.

Türkiye Gayrimenkul Sektörü’nün en önemli temsilcilerinden Torunlar GYO, gelecek dönem beklentilerini 6 Mart 2024 tarihinde düzenlediği yatırım toplantısı ile açıkladı.Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ve Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, şirketin 2024 yılı hedefleri ve projeksiyonu ilgili bilgileri paylaştı. 

Torun AVM’leri 2023 yılında 61 milyon kişi ziyaret etti

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; AVM, konut, ofis ve turizm yatırımları ile 82.7 milyar TL portföy büyüklüğüne ulaşan Torunlar GYO’nun istikrarlı bir şekilde büyüme kaydettiğini vurguladı. 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ile Türkiye’nin en büyük yerli alışveriş merkezi yatırımcısı unvanını da taşıyan Torunlar GYO’nun AVMperformansları ile ilgili bilgi veren Aziz Torun; “Porföyümüzün % 44.8’ini düzenli gelir elde ettiğimiz AVM’lerimiz oluşturuyor. AVM’lerimizde bir yandan yeni kiracılar ve konseplerle verimliliğe odaklanıyor bir yandan da kiralanabilir alanlarımızı genişletiyoruz. 2023 yılında Torunlar GYO’ya bağlı AVM’lerimizde yerli ve yabancı yaklaşık 61 milyon ziyaretçi ağırladık. Kira gelirlerimizde ise 2,5 milyar TL hedefimizi yaklaşık % 10 oranında aştık” dedi.  

Aziz Torun; “Güvenli ve Modern Ofis Talepleri Artıyor”

2023 yılında yaşanan deprem sonrası güvenli ofis arayışının hız kazandığını vurgulayan Aziz Torun, “2023 yılında Torun Center projemizde çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ile el sıkıştık. Torun Center’da bir yılda 13.500 M² ticari alan kiralaması yaparken, 3.000 de ofis satışı gerçekleştirdik. Torun Center ofislerine ilgi yoğun şekilde devam ediyor. Yaklaşık 32 bin M²’lik ticari alan stoğumuzu da 2024 yılında kiralamayıhedefliyoruz” dedi. 

5. Levent Korupark’ta 2024’ün sonunda teslimlere başlıyoruz. 

5. Levent’in ikinci etabı 5. Levent Korupark’ın inşaatının hızla devam ettiğini vurgulayan Aziz Torun; “5. Levent Korupark, şu ana kadar inşaat harcamalarının çok üstünde başarılı bir satış grafiği sergiledi. 744 daireden oluşan projemizde 300 bağımsız bölümün ön satışını gerçekleştirdik. Daire teslimlerine 2024 yılının sonunda başlamak üzere hazırlık yapıyoruz” dedi.

Torun Center’ın henüz satışa sunulmayan üçüncü kulesindeki residenceları da satışa sunmayı hazırlandıklarını vurgulayan Aziz Torun, “1+1’den 4+1’e farklı residence seçenekleri bulunan 190 dairemizi de Nisan ayında satışa sunmak üzere hazırlanıyoruz” dedi.

Torunlar GYO Otel yatırımlarını artırıyor

Torunlar GYO’nun ilk otel yatırımı Hilton Mall of İstanbul’da 2023 yılında genişlemeye giden ve oda sayısını 199’a çıkartan Torunlar GYO, Embassy Suites by Hilton Torun Center ile turizm yatırımlarını genişletiyor. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “ Türkiye’ye ve Avrupa’ya ilk kez Torun Center ile giriş yapacak Embassy Suites by Hilton 33’ü stüdyo, 77 tanesi ise bir yataklı süit olmak üzere toplam 110 odası ile 2025 yılında misafirlerini ağırlamaya başlayacak” dedi. 

Torunlar GYO’nun en prestijli projelerinden biri olan Paşabahçe projesinde de sürecin hızlandığını açıklayan Aziz Torun; “İnşaat çalışmalarını başlattığımız Paşabahçe projesinin en önemli çekim noktalarından biri olan otel konsepti için dünyaca ünlü otel zincirleri ile görüşmelerimizi başlattık. Bu sene içinde bu süreci de tamamlamak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Aziz Torun; “Borcu bitirdik, yatırımlara devam”

Torun; “Torunlar GYO, finansal tablosunda geçtiğimiz yıllarda kambio zararlarından kaynaklanan negatif görünümden kurtuldu ve 2023 yılı sonu itibariyle borcumuzu sıfırladık. 3 yıl içinde 8.3 Milyar TL yatırım yaparak portföyümüzde yer alan tüm projeleri tamamlamayı hedefliyoruz. Buna paralel de üç yıl içinde 51.9 milyar TL’ye ulaşacak güçlü bir satış büyümesi ve 18.1 Milyar TL kira geliri elde etmeyi planlıyoruz” dedi. Aziz Torun, Torunlar GYO’nun dağıtılabilir karının minumum % 30’unu temettü olarak dağıtmak ve yatırımcılarıyla paylaşma temel prensibinin de şirketin önümüzdeki dönem stratejileri arasında yer aldığını vurguladı. 

 

Bilgi için

Ayşin Kaymaz Türkman

Torunlar GYO Kurumsal İletişim Direktörü

0 216 425 20 07 / www.torunlargyo.com.tr/kurumsaliletisim@torunlargyo.com.tr